Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske
68 godina djelovanja

Zagreb

Zagreb će, nakon brojnih svjetskih metropola, 26. rujna 2015. godine proživjeti svoju prvu Bijelu noć (fr. nuit blanche, u prenesenom značenju neprospavana, besana noć) i tako postati prava umjetnička galerija.

Dođite na Trg maršala Tita 6a u prostorije Ansambla LADO gdje ćete od 18:00h uz predivne zvuke Vokalista LADA sudjelovati u svjetlosnom showu postavljenom od strane francuskog umjetnika Oliviera Claussea pod nazivom Le Champ. Na jednakim udaljenostima i iste visine bit će postavljene žarulje u obliku pravokutnika. Publika će se moći slobodno kretati okolo instalacije, a u dogovoreno vrijeme u odnosu na instalaciju, pjevači LADA će izvoditi duhovnu vokalnu glazbu, čime će instalacija dobiti nov i drugačiji sadržaj i značenje.

18:00 h / 19:00 h - Vokalisti Ansambla LADO

U isto će vrijeme u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, plesačica-pjevačica Ansambla LADO Kristina Opačić Vrućina izvesti skladbu Oj Sončece.

18:30 h / 19:30 h / 20:00 h - vokalna izvedba Kristine Opačić Vrućina, plesačice-pjevačice Ansambla LADO

Želimo vam svima čaroban noćni rendez-vous i vidimo se u Ladu!

Program događanja na Dan otvorenog trga 26. rujna 2015.

16,00 -16,30 sati - ŠKOLA ZA KLASIČNI BALET – zapadna tratina (prema MUO)

16,40 -16,55 sati - OPERA NA TRGU – ispred HNK

G. Verdi Rigoletto, arija Vojvode od Mantove (La donna e mobile), izvodi Stjepan Franetović

Puccini La Bohème, arija Mimi (Donde lieta) izvodi Tamara Franetović Felbinger

G. Bizet Carmen
 (Habanera) izvodi Dubravka Šeparović Mušović

G. Puccini Turandot
, arija Calafa (Nessun dorma) izvodi Stjepan Franetović

INTERMEZZO – GLUMCI HNK

17,00 -17,40 sati Gudački kvartet orkestra HNK – istočna tratina

Kvartet: Vlatka Peljhan, Tin Matijević, Magda Skaramuca, Petra Kusan

A. Mozart Gudački kvartet u D-duru KV575, (Allegretto i Andante)

Borodin Gudački kvartet br.2, Notturno

Solisti: Mia Domaćina, Tena Lebarić, Alen Ruško

Program: W. A. Mozart Don Giovanni, duet Don Giovannija i Zerline (La ci darem la mano)

Ch. W. Gluck Orfej i Euridika, arija Orfeja (Che faro senza Euridice)

W.A. Mozart Figarov pir, arija Susanne (Deh vieni non tardar)

17,00 sati - Radionica zlatoveza – istočna tratina ( ispred HŠM-a)

Ženska opća gimnazija Družbe sestara milosrdnica s pravom javnosti iz Zagreba

17,45 – 18,15 sati

IRIS BROSCH vs. OPERA HNK (Zdenac života)

AGEISM: PRIJENOS – prvi dio

G.Puccini Gianni Schicchi
, arija Laurette (O mio babbino caro) Izvodi Ivana Lazar

G.Puccini La Bohème, arija Rodolfa (Che gelida manina) izvodi Stjepan Franetović

18,00 sati - Radionica stripa – istočni travnjak, ispred HŠM-a Studio Tanay

18,15 – 18,55 sati - Koncert Puhačkog kvinteta SIRIUS studenata Muzičke akademije istočni travnjak

Program: Boris Papandopulo, Claude-Paul Taffanel, Franzi Danzi

19,00 sati - Radionica: ženski ručni rad – vezenje križićima, Hrvatski školski muzej, istočni travnjak

19,10 – 19,30 sati

IRIS BROSCH vs. OPERA HNK ( Zdenac života)

AGEISM: MUDROST-2 dio

G.Puccini La Bohème,
 arija Musette (Quando me’n vo’) izvodi Ivana Lazar

C. Saint-Saens Samson i Dalila, 
arija Dalile (Mon coeur) izvodi Dubravka Šeparović Mušović

19,40 – 20,00 sati

Pijanistički nastup ANDREJA VESELA – zapadna tratina

Chopin Poloneza u A-duru op. 40, br. 1

Liszt Transcendentalna etida br. 2 u a-molu

Debussy Pour les octaves, Etida br. 5

Rahmanjinov Etida slika op. 33, br. 7 u Es-duru

20,00 -20,30 sati

Nastup ZAGREBAČKE FILHARMONIJE – ispred Muzičke akademije

Dirigent:Veton Marevci

B. Bersa Idila

Chaminade Concertino za flautu, op. 107

Sorkočević Simfonija u D-duru

Solistica na flauti Marta Sesar

20,40 – 21,00 sat - ZVUČNI PERFORMANS - Alen i Nenad Sinkauz, Vedran Petrnel i Nenad Kovačić

21,05 – 21,30 sati

IRIS BROSCH VS. OPERA HNK

AGEISM – NEPOZNATO, 3. dio

G.Bizet Carmen (Seguidilla) izvodi Dubravka Šeparović Mušović

W. A. Mozart Don Giovanni, arija Don Giovannija i Zerline (La ci darem la mano) izvode Tamara Franetović Felbinger i Ljubo Puškarić

21,30 – 21,40 sati

PERFORMANS DRAME HNK – ispred zgrade HNK

IRIS BROSCH -fotografija

22,10 – 22,25 sati - ZVUČNI PERFORMANS 2 - Alen i Nenad Sinkauz, Vedran Petrnel i Nenad Kovačić

22,45 – 23,15 sati - Ivan Lušičić Liik 3 D mapping (pročelje zgrade HNK) - nakon petominutnoga mapping, počinje interaktivna instalacija u kojoj publika putem senzora upravlja projekcijom

23,30 -23,45 sati - BALET HNK - Nastup članica Baleta HNK u Zagrebu - Ryan Teague Cascades

23,45 – 00,00 sati - ZVUČNI PERFORMANS 3 - Alen i Nenad Sinkauz, Vedran Petrnel i Nenad Kovačić

00,00 – 00,30 sati - Ivan Lušičić Liik: 3 D mapping ( pročelje HNK)

00,30 – 1,30 sati DJ

MUZIČKA AKADEMIJA

16,00 - 21,00 sat

Izložba diskografskih izdanja Cantusa i Croatia Recordsa / projekcije glazbeno-scenskih djela u produkciji Muzičke akademije – dvorana na 1.katu

Raspored koncertnih zbivanja:

16,00 sati – Nikola Cerovečki, orgulje – dvorana 439 (4.kat) - na programu A. Motovunjanin, G. Frescobaldi, J. P. Sweelinck, J. S. Bach

16,45 sati – Gudački kvartet Papandopulo – dvorana 439 (4.kat) - na programu L. van Beethoven

17,30 sati – Franjo Bilić, čembalo – dvorana 439 (4.kat) - na programu A. Knešaurek, A. Forqueray

18,15 sati – Tea Kulaš, orgulje – dvorana 439 (4.kat) - na program J. B. J. Cabanilles, H. Mulet, K. Odak, P. Eben

19,00 sati – Kvartet flauta Enigma – dvorana 439 (4.kat) - na program: F. Mendelssohn Bartholdy, A. Reicha, E. Elgar, C. McMichael

MUZEJ ZA UMJETNOST I OBRT

Najava izložbe Arhitektura i performans: grafike iz Kabineta Luja XIV. u fundusu MUO

17,00 – 24,00 sata

Ispred Muzeja za umjetnost i obrt od 17 do 20 sati – kreativna radionica Grafika za uspomenu namijenjena svim uzrastima. Izrada grafika uz pomoć kreativnih snaga Muzeja za umjetnost i obrt.

od 17,00 sati, svaki puni sat - Dvorana baroka stalnog postava MUO – tematska vodstva kostimiranih kustosica kroz razdoblje baroka

HRVATSKO NARODNO KAZALIŠTE U ZAGREBU

23,00 – 02,00 sata - TAJNA POVIJEST HNK – Noćni obilasci zgrade pod vodstvom glumaca

HRVATSKI ŠKOLSKI MUZEJ

Replika učionice 19. stoljeća – postavljene replike školskih klupa, kostimirana učiteljica/voditeljica, istočna tratina, ispred HŠM-a

17 sati radionica zlatoveza Ženske opće gimnazije Družbe sestara milosrdnica s pravom javnosti iz Zagreba, ispred HŠM-a (tratina, HNK)

18,00 sati radionica stripa, Studio Tanay, ispred HŠM-a (tratina, HNK)

19,00 sati radionica ženski ručni rad – vezenje križićem, HŠM, ispred HŠM-a (tratina, HNK)

19,00 sati stručno vodstvo po stalnom postavu, 1. kat

20,30 sati predavanje Udruge Titanic 100, dvorana – prizemlje

22,00 sata stručno vodstvo po stalnom postavu, 1. kat

17,00 – 24,00 sata, stalni postav, 1. kat

17,00 – 24,00 sata izložba Udruge Titanic 100, dvorana – prizemlje

17,00 – 24,00 sata, izložba PRO DEO ET PATRIA, Ženske opće gimnazije Družbe sestara milosrdnica s pravom javnosti, Zagreb, u programu Neka škola započne i završi u Školskom muzeju, 1. kat

17,00 – 24,00 sata, projekcija filma Noć u školskom muzeju, učenika foto video grupe OŠ Josipa Jurja Strossmayera, mentorica dr. art. Ivona Biočić Mandić

U slučaju kiše program će se odvijati u prostorima Hrvatskoga školskog muzeja

ANSAMBL NARODNIH PLESOVA I PJESAMA HRVATSKE LADO

16:00 – 24,00 sata Le champ (Olivier Clausse) vs. LADO

18:00 / 19:00 Vokalisti Ansambla LADO

Svjetlosna instalacija: Na jednakim udaljenostima, iste visine, kao da ih je posadio Čovjek, postavljene žarulje u obliku pravokutnika. Publika se slobodno kreće okolo instalacije, u dogovoreno vrijeme u odnosu na instalaciju, pjevači LADA izvode duhovnu vokalnu glazbu, čime instalaciji daju nov i drugačiji sadržaj i značenje.

AKADEMIJA DRAMSKE UMJETNOSTI

B. P. Molière Mizantrop (režija: Vedran Hleb, diplomski ispit, 2. godina m.a. kazališne režije)

Partneri

"Folklor je kao i livada, puna raznobojnog poljskog cvijeća, ništa u njem nije isto, uvijek je sve novo, uvijek je malo drugačije i još ljepše..." Zvonimir Ljevaković