75 godina djelovanja

Ansambl LADO i grad Lipik neraskidivo povezani

Predstavnici grada Lipika i Ansambla LADO otkrili su jučer u Lipiku bistu profesora Zvonimira Ljevakovića, osnivača i prvog umjetničkog voditelja Ansambla LADO, pokretača Međunarodne smotre folklora u Zagrebu, koreografa narodnih plesova, čovjeka koji je zadužio hrvatsku kulturu otkrivanjem duhovnog i materijalnog bogatstva hrvatskoga sela i stvarajući neprolazne umjetničke vrijednosti koje se i danas izvode na pozornicama diljem Hrvatske i svijeta.

Na inicijativu umjetničkog voditelja Ansambla LADO Krunoslava Šokca, bista koju je povodom 60. obljetnice Ansambla izradio Tomislav Kršnjavi i koja se cijelo desetljeće čuvala u prostorijama Lada, pronašla je svoje mjesto u rodnom gradu ovog istinskog zaljubljenika u hrvatski folklor. Zahvaljujući njegovom vizionarstvu, krajem 40-ih godina prošlog stoljeća prepoznao je važnost osnivanja nacionalnog profesionalnog folklornog ansambla koji bi njegovao i predstavljao plesnu i glazbenu tradiciju Hrvatske, te time čuvao kulturni identitet hrvatskog naroda.

„Ove godine četrdeseta je obljetnica smrti ovog našeg velikana, a želja nam je bila učiniti ovo umjetničko djelo dostupnijim i vidljivijim široj javnosti. Osim što će oplemeniti i uljepšati ionako predivni lipički perivoj, vjerujem da će biti i podsjetnik svim stanovnicima ovoga lijepog, pitomog grada o njihovom sugrađaninu koji je svojim radom zadužio hrvatsku kulturnu i folklornu scenu. Posebna zahvala ide gradonačelniku grada Lipika, g. Vinku Kasani koji je s oduševljenjem prihvatio ovu našu inicijativu o darivanju biste građanima Lipika“, rekao je Šokac.

Gradonačelnik Lipika Vinko Kasana izrazio je veliko zadovoljstvo povratku Zvonimira Ljevakovića u svoj zavičaj i izrazio uvjerenje kako će ovaj korak usmjeriti Lipik u dodatnom kulturnom razvoju. Također je najavio plan da lipička osnovna škola u budućnosti nosi ime ovog velikana Lipika. Trenutačno se bista nalazi na Trgu dr. Franje Tuđmana, a po završetku obnove lipičkog Lječilišnog perivoja bit će postavljenja u dijelu perivoja pod nazivom Aleja velikana. U postavljanje biste aktivno je bio uključen i autor, akademski kipar Tomislav Kršnjavi koji je također nazočio otkrivanju.


Ljevaković je postavio temelj ne samo Ladu, već i folklornom stvaralaštvu koje maksimalno uvažava izvornost, a njegove koreografije, koje uključuju sklad plesa, glazbe, narodne nošnje i samog scenskog postava, dokaz su njegove ogromne kreativnosti. Inzistirao je na tome da se na pozornici nose najljepši primjerci originalnog narodnog ruha, a savršenstvo je tražio od svih profesionalnih i amaterskih plesača pjevača. Narodne je plesove, prikazujući ih na sceni, izdigao na visoku umjetničku razinu.

Na repertoaru Lada danas se nalazi 30 Ljevakovićevih koreografija od kojih je najveći broj, njih 20, postavljeno 50-ih godina prošlog stoljeća. Vrličko kolo, Ladarke, Slavonske kraljice, Krčki tanac, Slavonsko kolo, Dalmatinsko kolo poskočica – Linđo, Balun, Kastavski zvončari, Posavski plesovi, Drmeš, Baranjska žetva, Valpovačko kolo samo su neke od izvođenijih koreografija koje izazivaju oduševljenje i divljenje domaće i svjetske publike i stručne kritike.

Po otkrivanju biste solisti i orkestar Ansambla LADO izveli su Lipičanima cjelovečernji vokalno-instrumentalni koncert Sako leto ima nekaj novoga.

Trg Republike Hrvatske 6a, 10000 Zagreb, Hrvatska
OIB: 28251263363
MB: 3213862
Tel: +385 1 4828 472, 4828 473; Fax: +385 1 48 28 474
E-mail: lado@lado.hr
IBAN: HR6123600001101270924, Zagrebačka banka


Partneri

"Folklor je kao i livada, puna raznobojnog poljskog cvijeća, ništa u njem nije isto, uvijek je sve novo, uvijek je malo drugačije i još ljepše..." - Zvonimir Ljevaković